Marcin Kozera - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zważywszy na wciąż słabą znajomość języka polskiego Marcin zostaje wykluczony z udziału w jasełkach. Mimo tego z własnej woli zostaje na dodatkowych lekcjach śpiewu. Nauczycielka zauważa jego upór i konsekwencję i przydziela go do roli żołnierza w przedstawieniu, pomagając mu zrozumieć potrzebne piosenki i nauczyć się ich. Marcin ma swój udział także przy szyciu strojów. Przed świętami Bożego Narodzenia pyta się wychowawczyni, w jaki sposób ma sobie odpowiedzieć na pytanie: kim jest? Pani radzi mu w jeszcze niezrozumiały dla Marcina sposób:
Bądź dzielnym człowiekiem. To wystarczy, żebyś poznał, kim jesteś, kiedy będzie potrzeba.


Jasełka organizowane przez Towarzystwo Polskie sprowadzają tłumy Polaków, w tym i ojca Marcina. W przedstawieniu zawarto wiele elementów patriotycznych, m.in. hymn mariacki, liczne polskie kolędy i przyśpiewki. W finałowej scenie Marcin miał tańczyć z Krysią, aż do dźwięków wzywających do walki. Jednak, gdy chłopiec ukazuje się publiczności, zamiera zupełnie i dopiero krzyczące dzieci wyrywają go z chwilowego otępienia. Później Marcin ucieka z krzyżowego ognia pytań przybyłych pań i z płaczem zbiega do szatni. Tam wyrzuca nauczycielce, że nic po polsku nie rozumie, że uczy się polskości jak papuga, powtarzając bezwładnie obce wyrazy i zdania. Nie godzi się na to, aby brano go za Polaka, choć nim nie jest. Do domu, już uspokojony, wraca z ojcem, który śpiewa mu kołysankę.

Po jakimś czasie na lekcji geografii w angielskiej szkole nauczyciel wspomina o Polsce. Mówi, że kraj ten obecnie nie istnieje. Marcin, uderzony wzmianką o swej prawdziwej ojczyźnie wstaje z ławki – wreszcie pojmując sens rad wychowawczyni z Towarzystwa Polskiego - i ogłasza klasie i nauczycielowi, że jest Polakiem. Spotyka się to z uznaniem pedagoga i kolegów. Tak wielki akt odwagi wzbudza w chłopcu niewysłowioną miłość do „nowej” ojczyzny. Następnie Marcin z radością opowiada wszystkim o swym czynie w domu organizacji polonijnej. Wyraża także chęć powrotu do rodzinnego Strzałkowa. Najbardziej dziwi go to, że nauczycielka z domu Towarzystwa widziała wcześniej, że Marcin ma w sobie dość odwagi, aby odpowiedzieć sobie na dręczące go pytania.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Inni bohaterowie
2  Gatunek
3  Problem tożsamości narodowej przedstawiony w utworzeKomentarze
artykuł / utwór: Marcin Kozera - streszczenie


 • Dzięki bardzo.Streszczenie świetne,książkę mamy na pon ja i tak przeczytałam ale streszczenie dużo pomogło. Napewno z planu wydarzeń o lekturze dostanę 5 lub 6.Polecam innym to streszczenie i książke.
  Natlak56 (Natlak1 {at} wp.pl)

 • MARCIN KOZERA TO JEST KSIĄŻKA BARDZO FAJNA , GDY JĄ PRZECZYTAŁAM POCZUŁAM RADOŚĆ W SERCU.WSZYSTKIM KTÓRZY CHCIELI TO PRZECZYTAĆ ZACHĘCAM ZACHĘCAM :-)
  ELA (ELA {at} .PL)

 • Tez podoba mi sie to streszczenie. Co prawda potrzebowalam go, aby odswiezyc sobie tresc tej dawnej lektury, ale forma tez zwrocila moja uwage. Co do wnioskow konczacych opracowanie moze wam sie przyda moje spostrzezenie. Jestem osoba wyksztalcona, wyprowadzilam sie do Londynu I tu teraz zyje. Wg mnie Marcin to typowy angielski nastolatek, nie dziwi wiec jego zachowanie, nie dziwi rowniez postawa ojca, ktory pragnie wrocic do ojczyzny, dobrze go rozumiem. Dziwi jednak fakt, ze na sile wpycha sie wiedze tak nacechowana polskoscia malemu chlopcu, ktory nie ma mozliwosci I doswiadczenia, aby sobie ja przyswoic w odpowiedni sposob. Uwazam, ze powinien jego ojciec nauczyc go dystansu jednak tego najwidoczniej brakowalo jemu samemu, skoro chcial wracac do Polski. Co innego gdyby to pozostawalo w sferze marzen, a nauka o Polsce dla Marcina, jego hobby. wszyscy byliby szczesliwi I spelnieni. A przede wszystkim w Londynie pada snieg I taki 12-letni chlopiec musial go widziec chocby raz. Przerysowana dramaturgia ogolnie jednak pociesze was, ze kiedy ja czytalam te lektura w podstawowce calkowicie bylam po tej samej stronie co podmiot liryczny;))
  M. (Medah83 {at} interia.pl)

 • Streszczenie najlepsze jakie dotąd przeczytałam.Sama przeczytałam tą książkę.W twojej pracy nie wiele zmieniłam i dostałam 6. dzięki i polecam tą pracę milion razy =).
  Miki ()

 • Dzięki :) Przydało się ... Wszystko jest tu zawarte :P Czytałem książke i wszystko co w niej było jest tutaj :P Ale chciałęm powtórzyć :P Dzięki jeszcze raz :))
  PITU!!! (pgolis98 {at} gg.pl)

 • Myśle że to jest super streszczenie znajdują się w nim wszystkie ważne wydarzenia myśle że te streszczenie jest najlepszym jakie czytałam w innych streszczeniach połowe ważnych wydarzeń na które były pytania na sprawdzianie nie było nawet mowy zostały ominięte a te streszczenie zawiera wszystko po prostu super popieram Sare piszcie więcej takich streszczeń:)pozdro!
  Monika ()

 • Nie no jestem pod wrażeniem . chciałam tylko sprawdzić jak radzą sobie ludzie ze streszczeniem tej książki bo ją przeczytałam . Stwierdzam że to stwierdzenie jest najlepsze od tych które dotychczas przeczytałam Brawo ;** !
  Kasia (kacha1997 {at} vp.pl)

 • Jestem naprawdę bardzo wdzięczna. Tak naprawdę niewiele zmieniłam , a dostałam 5+ . naprawdę świetna praca. mam nadzieje , że pomoże równiez innym uczniom . polecam pracę milion razy. ; - **
  wdzięczna (cośtam {at} cośtam.pl)

 • super że znalazłam tę stronę. Bardzo mi pomogła bo wypozyczyłam ksiązkę która jest kompletnie niepoukładana a na jtr. jest termin przeczytaniaa.. dzięki wielkie i więcej takich streszczeń . ;) pzdr ;*
  Sara (i_love_dancing.onet.pl)

Tagi: