Maria Dąbrowska - życiorys - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po skończeniu studiów, mając dwadzieścia jeden lat wróciła do Kalisza i zaczęła pracować jako nauczycielka geografii na pensji Wandy Motylewskiej. Rok 1910 był także ważny w jej życiu z innego powodu – zadebiutowała jako publicystka w „Gazecie Kaliskiej” i „Zaraniu” oraz wygłosiła pierwszy publiczny referat. Mając pierwsze doświadczenia dziennikarskie za sobą, ciesząc się rozwijającą się karierą pedagogiczną (w 1911 roku uzyskała stopień kandydata nauk przyrodniczych uniwersytetu „Libre”), autorka słynnych Dzienników, które przez wielu uważane są za jej największe literackie osiągnięcie, zdecydowała się na kolejny ważny krok w swoim młodym życiu – przyjęła oświadczyny starszego o siedem lat socjalisty (aktywnego działacza PPS) i przyjaciela Józefa Piłsudskiego Mariana Dąbrowskiego, którego poznała podczas pobytu za granicą.

Wspólne życie młodej pary nie trwało długo, ponieważ Dąbrowski niedługo po ślubie zmarł, zostawiając zaledwie trzydziestosześcioletnią Marię samą.

Po traumie związanej ze śmiercią męża, Dąbrowska nie zdecydowała się na ponowny ślub. Mimo iż miała potem jeszcze kilka poważnych związków (na przykład ze starszym o prawie dwadzieścia lat Stanisławem Stempowskim - dawnym ziemianinem, bibliotekarzem, wybitnym współtwórcą masonerii w dwudziestoleciu międzywojennym, Jerzym Czopem, niedoszłym doktorem medycyny i właścicielem uzdrowiska w Jaworzu czy Anną Kowalską), nigdy żadnego nie zalegalizowała.

Jak zauważa Krzysztof Tomasik w swojej książce Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku:
Paradoks życia prywatnego Dąbrowskiej polega na tym, że nie tylko uczniowie uczący się o niej w szkole, ale także wielu jej współczesnych nie przypuszczało, że ta mało efektowna kobieta może mieć w ogóle potrzeby erotyczne. Czesław Miłosz wspominał po latach: „Odnosiłem się do pani Marii z należytym szacunkiem, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, że można na nią spojrzeć jak na kobietę. Ten trochę zezowaty karzełek, z grzywką przyciętą na pacholę, był dla mnie ostatnią istotą, do której mógłbym zwracać erotyczne zapały"
(Tomasik K., Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku, Warszawa 2008).


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Marcin Kozera - streszczenie
2  Życie Polaków w Anglii na podstawie „Marcina Kozery”
3  Marcin Kozera - plan wydarzeńKomentarze: Maria Dąbrowska - życiorys

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: